Historia i zabytki Kazimierza

Wizyta na Kazimierzu to niemalże obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa. Założone w 1335 roku przez króla Kazimierza Wielkiego samodzielne miasto z szachownicowym układem ulic i murami obronnymi częściowo zachowało się do dnia dzisiejszego. Przed II wojną światową dzielnica zamieszkana była przez kilkadziesiąt tysięcy ludności żydowskiej. Stanowiła charakterystyczny dystrykt ze względu na kolorystykę, kulturę i panującą w nim atmosferę. Po wojnie Kazimierz popadł w ruinę i opustoszał. W kolejnych latach był sukcesywnie zamieszkiwany i rewitalizowany, odzyskał dawny klimat i dziś znów tętni życiem.

Pierwszym i najważniejszym zabytkiem Kazimierza jest Stara Synagoga. Tu obecnie mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z prezentacjami zabytków historii i kultury Żydów. Jedyną czynną do dziś bożnicą jest słynna synagoga Remuh. Do synagogi przylega jeden z najstarszych w Polsce cmentarz żydowski, w czasie wojny zniszczony przez hitlerowców, a w ostatnich czasach pieczołowicie odrestaurowany. Wśród pozostałych synagog i domów modlitwy zachowanych do dnia dzisiejszego na krakowskim Kazimierzu warto zwrócić uwagę na niewielką synagogę Poppera, synagogę Izaaka i synagogę Tempel. Spacer po pełnych uroku uliczkach Kazimierza pozwala poczuć pozostałości atmosfery przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Miłośnikom zabytków techniki poleca się odwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej w dawnej zajezdni tramwajowej.

Dziś Kazimierz jest przede wszystkim miejscem spotkań różnych kultur i narodowości. Co roku odbywają się tu liczne festiwale. Najbardziej znanym jest Festiwal Kultury Żydowskiej z wystawami, happeningami i klezmerską muzyką na żywo i tańcami do rana. Fenomen dzielnicy polega na tym, że komercjalizując się i zdobywając ogromną popularność, udało się zachować autentyczność. Obecnie bez względu na porę roku i porę dnia restauracje, puby, kawiarnie Kazimierza pełne są ludzi z całego świata.

 

Tura zorganizowana

  • Zwiedzanie z turą zorganizowaną (z grupą innych turystów)
  • Dostępne języki zwiedzania: angielski, niemiecki, rosyjski
  • Całkowity czas trwania 3h
  • Cena: od 60 PLN/os (przy zakupie dla min. 2 osób)

 

Tura indywidualna

  • Zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem
  • Dostępne języki zwiedzania: angielski, niemiecki, włoski, francuski, rosyjski. hiszpański
  • Czas trwania 3h
  • Cena: od 300 PLN/ (przy zakupie dla min. 2 osób)
  • Zwiedzanie w innych językach skalkulujemy na życzenie.

 

Wspólnie wybierzemy najlepszy dla Ciebie wariant wycieczki lokalnej:

T: +48 12 354 59 45, +48 12 342 81 01
Email: citybreak@jordan.pl, travel@jordan.pl

Niebawem uruchomimy możliwość zakupu wycieczek online.

Tymczasem prosimy o kontakt przez formularz: