Szczegóły oferty

Najważniejsze zabytki Starego Miasta

Kraków jest jednym z najstarszych europejskich miast. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z końca IX wieku ale pierwsze ślady osadnictwa na terenie Wzgórza Wawelskiego są z VIII wieku. Zabytkowa część Krakowa to obszar zawarty w obrębie Plant, parku założonego w miejscu zlikwidowanych murów miejskich i przylegających do nich fos. Jedyna zachowana część okalających miasto murów zachowała się w rejonie Bramy Floriańskiej. Zlokalizowany jest tu Barbakan – średniowieczna część fortyfikacji, przez którą można było wjechać na teren miasta od strony Kleparza. Pierwotnie był połączony z Bramą Floriańska tzw. szyją. Zachowane zostały także trzy  baszty: Ciesielska, Stolarska i Pasamoników. W tym miejscu rozpoczyna się wiodący na Wawelskie Wzgórze Trakt Królewski. Wiedzie on przez ul. Floriańską do zabytkowego centrum Krakowa – Rynku Głównego i dalej przez ul. Grodzką na Wawel.

Rynek Główny jest jednym z największych rynków w Europie. Jego centrum stanowią Sukiennice. Jednak ich obecny kształt bardzo odbiega od zlokalizowanych tu w średniowieczu kramów sukiennych. Jak to miejsce wyglądało w minionych stuleciach można przekonać się schodząc pod płytę rynku i odwiedzając muzeum Podziemia Rynku Głównego.  Jedynym zachowanym elementem dawnego ratusza miejskiego jest gotycka  wieża zegarowa. Na uwagę turystów zasługuje także Bazylika Mariacka, nie tylko ze względu na odgrywany co godzinę z jednej z jej wież hejnał ale przede wszystkim na znajdujący się w niej XV-to wieczny ołtarz dłuta norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Na obszarze Starego Miasta znajdują się też liczne, warte odwiedzenia kościoły, w tym jeden z najstarszych i jednocześnie najmniejszych krakowskich kościołów - św. Wojciecha.

Zwieńczenie Drogi Królewskiej znajduje się na szczycie Wzgórza Wawelskiego gdzie od najdawniejszych czasów zlokalizowana była siedziba władz. Przez kilka stuleci była to również rezydencja polskich królów.  Przez wiele lat swojej burzliwej historii wygląd zamku i jego otoczenia ulegał licznym przemianom. Obecnie jego zabudowa ma charakter renesansowy, barokowy oraz częściowo klasycystyczny. Zarówno zamek jak i znajdująca się obok katedra to najważniejsze obiekty polskiego dziedzictwa narodowego, największa skarbnica pamiątek, miejsce pochówku królów. Na jednej z wież katedry zawieszony jest odzywający się tylko w największe święta i w najważniejszych historyczne momentach dzwon Zygmunt.

 

Tura zorganizowana

  • Zwiedzanie z turą zorganizowaną (z grupą innych turystów)
  • Dostępne języki zwiedzania: angielski, niemiecki, rosyjski
  • Całkowity czas trwania: 3h
  • Cena: od 60 PLN/os (przy zakupie dla min. 2 osób)

 

Tura indywidualna

  • Zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem
  • Dostępne języki zwiedzania: angielski, niemiecki, włoski, francuski, rosyjski. hiszpański
  • Czas trwania: 3h
  • Cena: od 300 PLN/ (przy zakupie dla min. 2 osób)
  • Zwiedzanie w innych językach skalkulujemy na życzenie.

Skontaktuj się z nami - Stare Miasto

Wspólnie wybierzemy najlepszy dla Ciebie wariant wycieczki lokalnej:

T: +48 12 354 59 45, +48 12 342 81 01
Email: citybreak@jordan.pl, travel@jordan.pl

Niebawem uruchomimy możliwość zakupu wycieczek online.

Tymczasem prosimy o kontakt przez formularz: